TheGrue.org
Fakro
NOVITUS

1 Bieg Kurierów Sądeckich 07.05.2016

„Ich ścieżki powoli już dawno zarosły, ale pamięć o nich nie zaginie nigdy!” Z tym hasłem na sercu Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro zaprasza Was na kolejną naszą imprezę, pierwszą o charakterze historycznym tym razem ściśle związaną z Beskidem Sądeckim i jednym z jego głównych zworników Wielką Prehybą. Cieszymy się bardzo także z faktu, że drugim współorganizatorem imprezy jest działające na kanwie krajoznawczej Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu. Dziękujemy ;)

 

Naszym celem jest pokazanie jednej z wielu tras na linii Warszawa – Budapeszt jakie kurierzy działając w warunkach ścisłej konspiracji pokonywali w czasie okupacji niemieckiej na terenie Beskidu Sądeckiego, który stanowił wówczas granicę pomiędzy I Republiką Słowacką popierającą III Rzeszę, a Generalnym Gubernatorstwem, które utworzono na części ziem ówczesnej II Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Trasa 1 Biegu Kurierów Sądeckich poprowadzi spod ryterskiego Dworca PKP (zgodnie z tradycją) by dalej zboczami Kanarkówki pod słynnymi ryterskimi wiatrakami poprowadzić w kierunku Wdżarów i Rezerwatu Wietrzne Dziury (1038 m n.p.m.). Jeżeli opis wydaję Ci się krótki to wspomnę tylko, że za sobą masz już kilka dobrych kilometrów i prawie 700 metrów w pionie. Ale biegnijmy dalej teraz przed nami Wielka Prehyba (1195 m n.p.m.) , a stąd już tylko rzut kamieniem w kierunku Prehyby i schroniska. Tutaj czekać na Was będzie ciepłe jadło, rekonstrukcje historyczne oraz trochę historycznych ciekawostek. O wielkim ognisku nie piszę tylko dlatego, że to „oczywista oczywistość” J Aha w ogóle impreza odbędzie się 7 maja 2016 r.

 

Zapraszamy wszystkich ludzi lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie będzie profesjonalnego pomiaru czasu. Każdy swój czas będzie mógł odnotować w księdze czasów, która zostanie umieszczona w drewnianej skrzynce lokalizacja, której będzie wiadoma tylko dla pozytywnie zakonspirowanych biegaczek i biegaczy ;)

 

Ważne jest także to, że nie musisz być biegaczem by móc wziąć udział w naszej imprezie. Ważne jest to że chcesz uczcić pamięć ludzi, którzy narażali swoje życie dla dobra Polski. Pytacie kiedy zapisy? Jak zwykle. Wkrótce na Naszej stronie. Zapraszamy ;)

Autor: Łukasz Mikulski

 

Komentarze   

+8 #1 Piotrek Mróz 2016-02-05 12:58
Fajny opis, zapowiada się ciekawa imprezka :-)
Cytować
+9 #2 zawodnik 2016-04-03 10:34
Rodziny Romana Stramki, kuriera z 69 przejściami do Budapesztu oczywiście nie zabraknie.
Cytować
+4 #3 Wielkopolska 2016-04-21 19:02
P."zawodniku" trzymamy kciuki, to niezwykle szlachetny gest. Pozdrawiamy.
Cytować
+1 #4 blair 2016-05-21 19:17
za rok przyjeżdżam 
Cytować
0 #5 bari11 2017-04-24 15:54
A kiedy zapisy, można się jeszcze zgłosic?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Współorganizatorzy

Partnerzy Biegów

Sponsorzy Biegów

Patronat medialny