O deniwelacji słów kilka

O deniwelacji słów kilka

 

  • DENIWELACJA (od francuskiego denivellation – nierówność terenu) – to nic innego niż różnica wysokości pomiędzy najwyższym a najniższym punktem.
  • PRZEWYŻSZENIE – to różnica wysokości między STARTEM a METĄ.

 

W przypadku biegów alpejskich zazwyczaj (choć nie zawsze) deniwelacja jest taka sama jak przewyższenie. Jest tak w przypadku gdy start jest w najniżej położonym punkcie trasy biegu. Dla przykładu podam “Podbieg na Makowicę” – bieg na dystansie 7,5 km odbywający się w październiku w Rytrze. Bieg ten rozpoczyna się na wysokości 339 m n.p.m. a kończy na szczycie Makowicy – 948 m n.p.m. więc przewyższenie wynosi 609 metrów (948-339=609). Natomiast wartość deniwelacji w tym przypadku będzie trochę inna. Otóż po starcie, na odcinku ok. 2 km następuje spadek wysokości do ok. 335 m n.p.m przez co przewyższenie wynosi 613 metrów (948-335=613). Minimalna różnica, ale jednak jest:)

 

Z kolei WZROST WYSOKOŚCI (SUMA PRZEWYŻSZEŃ – suma podbiegów/zbiegów) – to zsumowanie wszystkich odcinków pokonywanych (pod górę/w dół). Wartości te zazwyczaj są dużo wyższe niż deniwelacja czy przewyższenie.

Na zdjęciu, lubujący się w długich stromych podbiegach „góral” pokonuje podbieg Biegu Wierchami:)

 

Podam przykład na podstawie „Biegu Wierchami” który odbył się 21 czerwca 2014 roku w Rytrze. Tam dystans biegu wynosił 28,5 km z przewyższeniem ok. 800 metrów, a z sumą podbiegów aż 1266 metrów. Tak więc w biegach górskich nie tylko dystans, ale głównie suma podbiegów i zbiegów daje nam prawdziwy wyraz tego jak bardzo nas sponiewiera, a zarazem usatysfakcjonuje i uszczęśliwi:)

 

Z trasą Biegu Wierchami można będzie się zmierzyć już 20 czerwca 2015 roku na nieco innej pętli niż w poprzednim roku, ale za to na pewno ciekawszą i atrakcyjniejszą pod względem podbiegów i zbiegów. W tym roku do wyboru będą aż 3 różne trasy od 11 do 50 km. Dla mniej doświadczonych proponujemy bieg na odcinku 11 km z ok. 366 m przewyższenia i wzrostem wysokości 483 metry. Druga trasa bardziej wymagająca wynosi ok. 30 km z przewyższeniem ok. 838 metrów i wzrostem wysokości 1332 m. Dla tych którzy chcą poczuć w nogach koło 50 kilometrów górskich podbiegów i zbiegów proponujemy bieg o przewyższeniu także około 838 metrów, ale za to suma podbiegów w tym wypadku to mniej więcej 2144 metry! Tak że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy.

 

autor: mor-da

foto: Tadeusz Zaręba