Relacja z Biegu Tropem Wilczym w Rytrze

Relacja z Biegu Tropem Wilczym w Rytrze

„Tropem Wilczym to nie tylko bieg, ale forma hołdu i spotkania sportowo-historycznego, która ma na celu rozpowszechnienie historii regionalnej, okresu drugiej konspiracji” – powiedział Mateusz Mikulski, przedstawiciel komitetu organizacyjnego. W myśl za tym, wspomniany komitet zdecydował się na realizację biegu w Rytrze, które mocno kojarzy się z partyzantką, ostatnią wojną światową, kurierami, czyli niezłomną postawą bohaterskich Polaków walczących o wolność i suwerenność narodów. Zrezygnowano z kolejnego miejskiego biegu o charakterze ulicznym, których multum odbywa się w całym kraju w ramach wspomnianego projektu. Zamiast tego, wytyczono dwie trasy, z których pierwsza – 1963 metry – biegła od ryterskiej Karczmy nad Potokiem, drogą w górę potoku Wielka Roztoka, z nawrotką przed szlabanem nadleśnictwa. Była to regulaminowa trasa ustanowiona na pamiątkę symbolicznego kresu działalności podziemia antykomunistycznego, nawiązująca do tragicznej śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który został zastrzelony przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa 21 października 1963 roku. Druga trasa zaplanowana przez organizatorów, nawiązała do regionalnych pozostałości fortyfikacyjnych wojny obronnej 1939 roku. Odległość 2×1963 metry zaprowadziła uczestników znów spod Karczmy nad Potokiem, ale tym razem przez zakręt na Połom, dość wymagającym kątem nachylenia na wzgórze pod wiatrak. Nieopodal niego znajduje się tradytor jednostronny, który miał stanowić istotny punkt obronny niezrealizowanego przed wrześniem ’39 „ośrodka oporu Rytro”, który zamykałby defensywę wojsk polskich w Dolinie Popradu. Owy tradytor stanowił centralny punkt pętli trasy biegowej, po którego minięciu możliwy był zbieg praktycznie do linii mety.

Te piękne i malownicze tereny, kryjące w sobie wiele ciekawych historii, nawiązań i opowieści zostały przebyte przez zawodników podzielonych na cztery kategorie w dwóch dystansach. W kategorii kobiet na dystansie 1963 metrów zwyciężyła pani Angelika Brończyk, z wynikiem 09:52. Dalej uplasowały się Małgorzata Pogwizd i Monika Węgrzynowska. Wśród mężczyzn zwyciężył Sebastian Ogorzały (07:30), a na podium znaleźli się jeszcze Dariusz Bąba i Krzysztof Czerwiński.

Druga trasa, czyli 2×1963 metry dostarczyła biegaczom wiele wrażeń wizualnych i obfitowała w nadprogramową atrakcję, czyli wiatr, który akurat tego dnia postanowił w niezwykle efektowny sposób usunąć cały smog z Kotliny Sądeckiej. Wśród kobiet najszybsza była Edyta Michalik (14:21), a na drugim i trzecim miejscu znalazły się kolejno Anna Jonik i Lilianna Nazimek. Mężczyźni rywalizowali aż do ostatniej prostej i tu pierwszy linię mety przekroczył Piotr Tokarczyk, uzyskując czas 11:53, a tuż za nim Michał Dudczak i Sebastian Florek.

Zawody nie przyciągnęły wyłącznie biegaczy, ponieważ punktem kulminacyjnym było spotkanie z kapitanem Stefanem Kuligiem oraz autorem książki biograficznej o wspomnianym żołnierzu wyklętym, Jackiem Turkiem. Organizatorzy zadbali o prelekcję dotyczącą bohatera podziemia antykomunistycznego, która zawierała również recenzję wspomnianej publikacji. Dzięki temu wszyscy uczestnicy mogli spotkać się z „żywą historią” oraz dostąpić zaszczytu obcowania z człowiekiem, który przez cały okres wojny i drugiej konspiracji, pozostał niezłomnym działaczem na rzecz wolnej Polski. Kapitan Kulig – jako gość honorowy – wręczał nagrody najszybszym zawodnikom, a wraz z autorem podpisywał książki, będące jednymi z suwenirów, o które walczyli sportowcy.

Bieg w Rytrze to również okazja do integracji. Nie zabrakło długich rozmów i miłych spotkań przy ciepłych napojach i posiłkach. Wspominano minione zawody sportowe oraz lokalne wydarzenia powojenne, które do dziś pozostają w pamięci mieszkańców. Wśród uczestników znalazł się pełny zakres wiekowy, zatem śmiało możemy mówić o swoistej sztafecie pokoleń, która w aspekcie biegowym i patriotycznym łączy uczestników w duchu wspólnej rywalizacji. Organizatorzy, czyli Visegrad Maraton Rytro oraz Sądeckie Towarzystwo Patriotyczne, uważają imprezę za niezwykle udaną i już teraz liczą na kolejne edycje, zapraszając jednocześnie do startów w Lidze Biegów Patriotycznych 2017.

Pobierz:

{youtube}hqPL1FN-t2Q{/youtube}

  • Autor: Jarosław Jakubowski
  • Wyniki: Mateusz Mikulski
  • Galeria nr 1: Kuba Tomasiak
  • Galeria nr 2: Józef Bartkowski
  • Film: Mariusz Szkaradek
  • Prezentacja: Jarosław Jakubowski